Ortodoncja – diagnostyka i leczenie wad zgryzu w BoaDent Prestige Katowice

Ortodoncja stanowi aktualnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków stomatologii. Gwarantuje to niezwykle szybki postęp technologiczny oraz ciągły rozwój i doskonalenie nowoczesnych technik terapeutycznych w zestawieniu z rosnącym zainteresowaniem pacjentów tą dziedziną. Wszechobecna promocja aktywnego, zdrowego trybu życia i zadbanego, pięknego wyglądu oraz duża świadomość społeczeństwa powoduje, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę również na estetykę i kondycję swojego uśmiechu. Ortodoncja to dziedzina, którą zaczynają się interesować, gdy chcą uzyskać zdrowe, kompletne uzębienie i dobry stan otaczających je tkanek. Nie mniejszą wagę przywiązuje się do estetyki zębów, ich uszeregowania i wyeksponowania podczas uśmiechu oraz harmonii rysów twarzy. Leczenie ortodontyczne często poprzedza pozostałe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, np. wybielanie.

Zakres leczenia ortodontycznego

Nasz gabinet zapewnia pacjentom kompleksową opiekę ortodontów:
• szeroko pojętą profilaktykę ortodontyczną wspierającą prawidłowy rozwój i kształtowanie narządu żucia;
• wczesne diagnozowanie oraz leczenie nieprawidłowości i wad zgryzu u dzieci;
• diagnostykę i leczenie wad zgryzu u osób dorosłych;
• leczenie ortodontyczne przygotowujące do protetycznej odbudowy braków zębowych;
• leczenie ortodontyczne jako część postępowania interdyscyplinarnego.

Podstawą efektywnego i bezpiecznego leczenia jest prawidłowo przeprowadzone postępowanie diagnostyczne zakończone stworzeniem indywidualnego, szczegółowego planu leczenia pacjenta. Ortodonci dokładają wszelkich starań, by proces ten był precyzyjny i przemyślany. Pacjent może liczyć na rzetelne informacje dotyczące problemu ortodontycznego. Zawsze mamy czas, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Pełna świadomość pacjenta dotycząca rodzaju wady zgryzu, sposobu leczenia zaburzenia oraz możliwych trudności, które mogą pojawić się w toku leczenia jest niezbędna do podjęcia odpowiedzialnej decyzji o rozpoczęciu współpracy z ortodontą. Współpracę tą budujemy na podłożu wzajemnego zaufania i wspólnego dążenia do celu, jakim jest powodzenie leczenia. Należy pamiętać, iż w ogromnej mierze uzależnione jest ono nie tylko od kompetencji ortodonty, ale też od zaangażowania pacjenta. Osobom użytkującym aparaty ortodontyczne gwarantujemy szerokie wsparcie w postaci instruktaży i profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, pełnej gotowości do szybkiej pomocy w przypadku awarii, dużej elastyczności w doborze dogodnych terminów wizyt kontrolnych. Działamy w zespole, więc możemy zapewnić Pacjentom kompleksowe przygotowanie do leczenia, a także troskliwą opiekę ortodonty i stomatologa w każdym jego momencie.

Ortodonta – profilaktyczne wizyty

Profilaktyka u ortodonty obejmuje wszelkie działania, które mogą zapewnić prawidłowy i harmonijny rozwój narządu żucia, a także eliminację czynników wpływających niekorzystnie na kształtowanie zgryzu, różnego rodzaju dysfunkcji i parafunkcji. Odpowiednio wczesne wykrycie przez ortodontę nieprawidłowości, zwalczanie ich (za pomocą aparatu ortodontycznego i nie tylko) lub zabezpieczenie przed negatywnymi następstwami może znacznie ograniczyć zakres zaburzenia, a czasem pozwolić nawet na jego samoistną korektę.

O tym mówią ortodonci: aparaty ortodontyczne zdejmowane dla młodszych pacjentów

Młodsi Pacjenci mający uzębienie mieszane najczęściej leczeni są przy użyciu aparatów ortodontycznych zdejmowanych. Łatwe do samodzielnego założenia i zdjęcia, proste do oczyszczenia i wygodne, nie sprawiają większych trudności użytkownikom i są szybko akceptowane przez dzieci. Konstrukcja aparatu ortodontycznego jest zaprojektowana indywidualnie, stosownie do potrzeb leczniczych pacjenta. Dziecko ma także okazję współuczestniczyć w procesie tworzenia aparatu poprzez samodzielny dobór jego koloru i elementów dekoracyjnych. W chwili oddania aparatów ortodontycznych zarówno pacjent, jak i jego opiekun, zostają szczegółowo poinstruowani odnośnie do higieny i sposobu ich użytkowania. W trakcie leczenia konieczne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących noszenia i aktywacji śrub aparatów oraz regularne kontrole co 6 tygodni.