Dysfunkcje narządu żucia – Katowice
Uporczywe bóle głowy lub twarzy, nietypowe bóle zębów, ból twarzy podczas żucia, utrudnione otwieranie ust, trzaski podczas ruchów żuchwy – to najczęściej opisywane przez pacjentów objawy dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. Jeżeli cierpią Państwo z powodu wymienionych powyżej dolegliwości to najprawdopodobniej jesteśmy w stanie Państwu pomóc. Przed podjęciem decyzji o wizycie zapraszamy do zapoznania się z materiałami bardziej szczegółowo opisującymi problem dysfunkcji narządu żucia.
CO TO SĄ DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA?
Nazywamy tak problemy związane z zaburzeniami czynności mięśni narządu żucia, stawów skroniowo-żuchwowych i innych, związanych z nimi narządów. Objawy dysfunkcji najczęściej zlokalizowane są w okolicy twarzy, głowy i szyi i obejmują ból, ograniczone otwieranie ust i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych. Czasami objawy są mniej charakterystyczne, co może utrudniać właściwe rozpoznanie. Problemy takie jak przewlekły ból głowy, uczucie napięcia mięśni twarzy, zaczerwienienie spojówek, uczucie obrzęku policzka, łzawienie oka czy szumy w uszach mogą również być związane z zaburzeniami w układzie ruchowym narządu żucia. Zdarza się również, że pacjenci skarżą się na bóle zębów nie ustępujące po prawidłowym leczeniu lub nawet bóle zębów już usuniętych.
JAKA JEST PRZYCZYNA POWSTAWANIA DYSFUNKCJI NARZĄDU ŻUCIA?
Aktualny stan wiedzy medycznej nie pozwala na jednoznacznie wskazanie przyczyny i mechanizmu powstawania dysfunkcji narządu żucia. Większość teorii zakłada wieloczynnikową etiologię tych zaburzeń; najczęściej wymienianymi czynnikami wywołującymi są parafunkcje wywoływane stresem, makro- i mikrourazy, uwarunkowania anatomiczne, w tym zaburzenia zgryzu oraz ogólnoustrojowe zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.
CO TO SĄ PARAFUNKCJE?
Terminem tym nazywamy stereotypowe, powtarzające się czynności układu ruchowego narządu żucia, często podświadome, odbiegające jakościowo i ilościowo od jego czynności fizjologicznych. Najczęściej jest to BRUKSIZM, czyli zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi w ciągu dnia lub w nocy. Czynności takie jak przygryzanie wargi, paznokci czy nawykowe żucie gumy również są parafunkcjami.
Objawy bruksizmu w jamie ustnej:
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?
Objawy związane z dysfunkcją narządu żucia mogą być nagłe i znacznie nasilone lub też dyskretne i nasilające się stopniowo przez okres kilku lub kilkunastu lat. Nie wszystkie zaburzenia układu ruchowego narządu żucia są nieodwracalne, wiele z nich nie wymaga leczenia. Poniższy test do samodzielnej diagnostyki pozwala określić wskazania do diagnostyki i leczenia dysfunkcji narządu żucia.
Jeżeli odpowiecie Państwo twierdząco na przynajmniej jedno z poniższych pytań, wskazane jest badanie czynnościowe układu ruchowego narządu żucia:
1. Czy odczuwa pan/pani ból lub opór podczas otwierania ust? (np. podczas ziewania)
2. Czy zdarza się pani/panu, że żuchwa „zacina się”, „blokuje” lub „wyskakuje”?
3. Czy odczuwa pan/pani ból podczas jedzenia, rozmowy lub poruszania żuchwą?
4. Czy zdarza się panu/ pani słyszeć dźwięki dochodzące ze stawów skroniowo- żuchwowych
5. Czy odczuwa pan/pani sztywność, napięcie lub zmęczenie mięśni twarzy?
6. Czy odczuwa pan/pani ból w okolicy uszu, skroni lub policzków?
7. Czy skarży się pan/pani na częste bóle głowy, szyi lub zębów?
8. Czy doznał pan/pani ostatnio urazu głowy, szyi lub szczęki?
9. Czy zaobserwował pan /pani ostatnio jakieś zmiany w swoim zgryzie?
10. Czy był pan/pani leczony w przeszłości z powodu niewyjaśnionego bólu twarzy, zębów lub problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi?
Jeżeli cierpią Państwo z powodu dolegliwości związanych z dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia lub napięciowego bólu głowy, zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Do Państwa dyspozycji stawiamy wiedzę popartą obiektywnymi badaniami klinicznymi z wiodących ośrodków światowych, nowoczesny sprzęt wspomagający diagnostykę i leczenie oraz wieloletnie doświadczenie w postępowaniu z zaburzeniami układu ruchowego narządu żucia.