Nowoczesna protetyka – Katowice

Protetyka to jeden z filarów naszej praktyki. Od lat specjalizujemy się w złożonych rekonstrukcjach protetycznych stałych, precyzyjnych pracach ruchomych oraz implantoprotetyce. Ultranowoczesne zaplecze laboratoryjne pozwala nam świadczyć usługi za zakresu stomatologii estetycznej na światowym poziomie. Bazujemy na innowacyjnych technologiach z dziedziny protetyki o skuteczności udowodnionej naukowo.

Rozwiązania protetyczne stosowane w naszej praktyce

naszej klinice w Katowicach najczęściej stosujemy rozwiązania przedstawione poniżej:
• Wkład koronowy
W przypadku znacznego ubytku tkanek w szczególności w zębach bocznych rozwiązanie z wyboru stanowią wkłady koronowe (inlay) lub bardziej rozległe nakłady (onlay). Mogą być one wykonane ze stopów złota, różnych typów ceramiki lub materiałów kompozytowych.

W 80% przypadków protetycy stosują wkłady wykonywane w systemie CAD-CAM z ceramiki na bazie dwukrzemianu litu (IPS Emax). Pozwalają one na idealne odtworzenie barwy i przezierności zęba, bez kompromisu w zakresie wytrzymałości. W przypadku tego wypełnienia specjalista skanuje uzębienie, w tym zęby przygotowane pod wkłady. Następnie w laboratorium można komputerowo zaprojektować kształt, oraz barwę wkładu koronowego. Po akceptacji projektu przez lekarza wkład jest wykonywany.

Korona protetyczna jest rodzajem wypełnienia stosowanym przy zębach zniszczonych, np. leczonych kanałowo. Cechuje ją wysoka wytrzymałość i estetyka, którą trudno osiągnąć inną metodą. Dzięki połączeniu z wkładem koronowo-korzeniowym można zyskać nie tylko piękny wygląd i precyzyjną odbudowę zęba, ale też jego wzmocnienie.

Naszym pacjentom protetycy mogą zaproponować następujące typy koron protetycznych:

• pełnoceramiczną koronę wypalaną warstwowo – najbardziej estetyczne rozwiązanie stosowane przede wszystkim w odcinku przednim uzębienia. Napalana warstwowo ceramika bez podbudowy metalowej zapewnia perfekcyjną estetykę i przezierność identyczną jak w zębie naturalnym. Wadą jest konieczność znacznego oszlifowania zęba oraz ograniczona wytrzymałość mechaniczna.
• koronę z ceramiki na bazie dwukrzemianu litu (IPS Emax) – podwyższone parametry wytrzymałościowe pozwalają na szerszy zakres zastosowań oraz ograniczenie stopnia oszlifowania zębów. Możliwość indywidualizacji pozwala na osiągnięcie wspaniałych efektów estetycznych.
• monolityczną koronę cyrkonową – ultranowoczesne rozwiązanie o fenomenalnej wytrzymałości i doskonałej estetyce. Pozwala na maksymalne ograniczenie zakresu preparacji zębów, idealną estetykę i biozgodność. Rozwiązanie z wyboru dla pacjentów generujących duże siły żucia, również cierpiących na bruksizm. Dla podwyższenia parametrów estetycznych korona tego typu może być indywidualizowana przez ręczne dopalanie ceramiki.
• koronę metalową licowaną ceramiką – rozwiązanie korzystne ekonomicznie o skuteczności udowodnionej wieloletnimi obserwacjami. Na cienkiej, niewidocznej w ustach podbudowie metalowej napalana jest warstwowo porcelana o wysokich walorach estetycznych.

UZUPEŁNIANIE BRAKÓW ZĘBOWYCH:

W protetyce klasycznej, kiedy nie ma możliwości zastosowania implantów, kierujemy się podstawową zasadą: tam, gdzie jest to możliwe, należy wykonać uzupełnienia stałe, tj. korony i mosty.

Most protetyczny jest konstrukcją na bazie koron umieszczonych na uprzednio oszlifowanych zębach, które sąsiadują z luką oraz przęsła uzupełniającego brakujące zęby. Wykonujemy różne rodzaje mostów, korzystając z zaawansowanych i w pełni bezpiecznych materiałów.

W zależności od wskazań medycznych i estetycznych protetycy proponują pacjentom następujące rozwiązania:

• most cyrkonowy licowany ceramiką,
• most metalowy licowany ceramiką.

Wykonanie mostów nie różni się od prac związanych z wykonaniem korony protetycznej i obejmuje zbliżoną liczbę wizyt. Po zacementowaniu most użytkowany jest „tak jak własne zęby” przy zachowaniu odpowiednich procedur higienicznych.

Jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania mostów, proponujemy pacjentom protezy ruchome częściowe lub całkowite. Do ich zamocowania stosowane są różnego rodzaju elementy precyzyjne: zatrzaski, zasuwy, korony teleskopowe lub rygle.

Oczekiwania współczesnego pacjenta sprawiają, że protezy ruchome coraz rzadziej stanowią satysfakcjonujący sposób uzupełnienia utraconych zębów. Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie pacjentów jest gwałtowny rozwój implantologii i implantoprotetyki.