Stomatologia zachowawcza – Katowice
Według danych epidemiologicznych próchnica zębów jest najczęstszym schorzeniem leczonym w praktykach stomatologicznych. Zapobieganie i leczenie tej choroby stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem już od najmłodszych lat.
Kolejne „kroki” w systematycznym zwalczaniu próchnicy to:
Utrzymanie właściwego poziomu higieny jamy ustnej.
Egzogenna profilaktyka fluorkowa: pasty do zębów z fluorem, płukanki, żele i lakiery fluorkowe.
Wczesne rozpoznawanie i leczenie nawet niewielkich ubytków.
Na każdym z tych etapów możecie Państwo liczyć na nasze wsparcie. W każdej chwili służymy Wam fachowym poradnictwem doświadczonych dentystów w Katowicach, w zakresie planowanych programów profilaktyki, jak również leczeniem zachowawczym próchnicy zębów na najwyższym poziomie. Zakres naszych usług obejmuje profesjonalną profilaktykę próchnicy, wczesne diagnozowanie minimalnych zmian próchnicowych oraz wypełnianie ubytków najwyższej jakości materiałami wiodących producentów.
MINIMALNIE INWAZYJNE LECZENIE PRÓCHNICY
Nowoczesne leczenie próchnicy polega na wczesnym diagnozowaniu i leczeniu ubytków w początkowej fazie ich rozwoju. Należy dążyć do maksymalnego oszczędzania zdrowych tkanek zęba. Do opracowania ubytków stosujemy specjalne, bardzo ostre i precyzyjne wiertła o minimalnych rozmiarach. Ubytki wypełniane są bioaktywnymi materiałami kompozytowymi i cementami szklano-jonomerowymi, które zapewniają wysoką estetykę i działanie profilaktyczne dzięki uwalnianiu jonów fluoru.
KOMPOZYTOWE WYPEŁNIENIA BEZPOŚREDNIE
Ubytki próchnicowe średniej i dużej wielkości wymagają konwencjonalnego opracowania i wypełnienia. W naszej klinice stomatologicznej w Katowicach stosujemy najwyższej jakości materiały kompozytowe zapewniające wysoką estetykę, szczelność i wytrzymałość mechaniczną. Wyniki badań klinicznych wykazują zadowalającą szczelność i trwałość wypełnień kompozytowych przez okres około 6 lat.
WKŁADY KORONOWE – INLAY/ONLAY
W przypadku dużych ubytków, w szczególności w zębach bocznych, alternatywę w stosunku do standardowych wypełnień stanowią wkłady koronowe (inlay) lub bardziej rozległe nakłady (onlay).
Stosujemy nowoczesną protetykę, dlatego wykonywane są one z materiałów ceramicznych lub kompozytowych w technologii CAD-CAM: projektowanie wykonuje się komputerowo po zeskanowaniu modelu zęba a następnie sterowana cyfrowo frezarka przygotowuje wkład idealnie dopasowany do zęba.
Specjalizujemy się w stomatologii estetycznej, dlatego uzupełnienia takie pozwalają na idealne odtworzenie barwy i przezierności zęba, włącznie z możliwością symulacji indywidualnych cech: pęknięć szkliwa, plamek itp.
POWIKŁANIA PRÓCHNICY – ZAPALENIA MIAZGI ZĘBOWEJ I OZĘBNEJ
Pierwszym objawem powyższych problemów jest ból zęba – początkowo może to być zwiększona reakcja na zimno lub ciepło, w późniejszej fazie pojawia się ból samoistny i bolesność przy nagryzaniu. Przyczyny zapaleń miazgi to najczęściej:
- Głębokie, nieleczone ubytki próchnicowe,
- Nieszczelne wypełnienia lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie,
- Uraz, złamanie, pęknięcie lub przeciążenie zęba.
- Powikłanie podczas leczenia zachowawczego lub protetycznego (szlifowanie zęba).
Zaniechania leczenia prowadzi do silnych objawów bólowych ze strony zęba oraz tworzenia się zmian zapalnych dookoła wierzchołka korzenia.
W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Polega ono na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Leczenie takie przeprowadzamy w kilku etapach:
- Usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
- Pomiar długości kanałów
- Chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów, za pomocą odpowiednich płynów oraz narzędzi ręcznych i maszynowych,
- Szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów.
W ramach nowoczesnej endodoncji podejmujemy starania w celu ograniczenia liczby wizyt do minimum. W większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie kompletnego leczenia podczas jednej wizyty, jednakże w zależności od stopnia infekcji oraz trudności w budowie anatomicznej opracowywanego kanału, czasami konieczne jest zwiększenie liczby wizyt (zwykle do 2 lub 3).