> Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja stanowi aktualnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków stomatologii. Gwarantuje to niezwykle szybki postęp technologiczny oraz ciągły rozwój i doskonalenie nowoczesnych technik terapeutycznych w zestawieniu z rosnącym zainteresowaniem pacjentów tą dziedziną. Wszechobecna promocja aktywnego, zdrowego trybu życia i zadbanego, pięknego wyglądu oraz duża świadomość społeczeństwa powoduje, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę również na wygląd i kondycję swojego uśmiechu. Zdrowe, kompletne uzębienie i dobry stan otaczających je tkanek staje się powszechnym standardem. Nie mniejszą wagę przywiązuje się do estetyki zębów, ich uszeregowania i wyeksponowania podczas uśmiechu oraz harmonii rysów twarzy.

Nasz gabinet oferuje Pacjentom kompleksową opiekę ortodontyczną:

 • szeroko pojętą profilaktykę ortodontyczną wspierającą prawidłowy rozwój i kształtowanie narządu żucia;
 • wczesne diagnozowanie oraz leczenie nieprawidłowości i wad zgryzu u dzieci;
 • diagnostykę i leczenie wad zgryzu u osób dorosłych;
 • leczenie ortodontyczne przygotowujące do protetycznej odbudowy braków zębowych;
 • leczenie ortodontyczne jako część postępowania interdyscyplinarnego.

Podstawą efektywnego i bezpiecznego leczenia ortodontycznego jest prawidłowo przeprowadzone postępowanie diagnostyczne zakończone stworzeniem indywidualnego, szczegółowego planu leczenia Pacjenta. W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, by proces ten był precyzyjny i przemyślany. Pacjent może liczyć na rzetelne informacje dotyczące problemu ortodontycznego. Zawsze mamy czas, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Pełna świadomość Pacjenta dotycząca rodzaju wady zgryzu, sposobu leczenia zaburzenia oraz możliwych trudności, które mogą pojawić się w toku leczenia jest niezbędna do podjęcia odpowiedzialnej decyzji o rozpoczęciu współpracy z ortodontą. Współpracę tą budujemy na podłożu wzajemnego zaufania i wspólnego dążenia do celu jakim jest powodzenie leczenia. Należy pamiętać, iż w ogromnej mierze uzależnione jest ono od zaangażowania Pacjenta. Osobom użytkującym aparaty ortodontyczne gwarantujemy szerokie wsparcie w postaci instruktaży i profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, pełnej gotowości do szybkiej pomocy w przypadku awarii, dużej elastyczności w doborze dogodnych terminów wizyt kontrolnych. Działamy w zespole, więc możemy zapewnić Pacjentom kompleksowe przygotowanie do leczenia ortodontycznego, a także troskliwą opiekę stomatologiczną w każdym jego momencie.

Profilaktyka ortodontyczna

Profilaktyka ortodontyczna obejmuje wszelkie działania, które mogą zapewnić prawidłowy i harmonijny rozwój narządu żucia, a także eliminację czynników wpływających niekorzystnie na kształtowanie zgryzu, różnego rodzaju dysfunkcji i parafunkcji. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości, zwalczanie ich lub zabezpieczenie przed negatywnymi następstwami może znacznie ograniczyć zakres zaburzenia, a czasem pozwolić nawet na jego samoistną korektę.

Aparaty zdejmowane

Młodsi Pacjenci, posiadający uzębienie mieszane najczęściej leczeni są przy użyciu aparatów zdejmowanych. Łatwe do samodzielnego założenia i zdjęcia, proste do oczyszczenia i wygodne, nie sprawiają większych trudności swoim Użytkownikom i są szybko akceptowane przez dzieci. Konstrukcja aparatu jest zaprojektowana indywidualnie, stosownie do potrzeb leczniczych Pacjenta. Dziecko ma także okazję współuczestniczyć w procesie tworzenia aparatu poprzez samodzielny dobór jego koloru i elementów dekoracyjnych. W chwili oddania aparatów zarówno Pacjent, jak i Jego Opiekun, zostają szczegółowo poinstruowani odnośnie higieny i sposobu ich użytkowania. W trakcie leczenia konieczne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących noszenia i aktywacji śrub aparatów oraz regularne kontrole co 6 tygodni.

radiance ortodoncja aparat stały katowice logo

radiance ortodoncja aparat stały katowice dentysta

radiance ortodoncja aparat stały katowice dentysta

 

 

 

 

 

 

Master series logo preview - OrtodoncjaMaster series facial 2 preview - Ortodoncja

Aparaty stałe

Młodzież ze stałym uzębieniem oraz osoby dorosłe mogą korygować wady zgryzu przy użyciu aparatów stałych. Po odpowiednim przygotowaniu uzębienia i zaakceptowaniu przez Pacjenta proponowanego planu leczenia umieszcza się metalowe, bądź kosmetyczne (np. szafirowe, kompozytowe) zamki ortodontyczne na wargowych powierzchniach zębów. Pozostają tam przytwierdzone specjalnym klejem przez cały okres aktywnego leczenia. Dodatkowo stosuje się różnego rodzaju zaczepy, rurki lub pierścienie zacementowane na zębach trzonowych, a także łuki ortodontyczne przymocowane do zamków ligaturami. Po zakończonym leczeniu delikatnie zdejmuje się wszystkie elementy i dokładnie oczyszcza zęby z pozostałości materiału łączącego. Przy zachowaniu dobrej higieny obecność aparatu nie wpływa niekorzystnie na tkanki zębów. Korekta wady zgryzu przy pomocy aparatów stałych wymaga ścisłej współpracy Pacjenta z ortodontą, bezwzględnego stosowania się do wszystkich jego zaleceń oraz utrzymania wzorowej higieny. Kontrole odbywają się co 4-6 tygodni. Po fazie aktywnego leczenia, podczas której zęby zostają przemieszczane w prawidłowe pozycje w łuku niezbędny jest okres leczenia retencyjnego.

master ortodoncja aparat stały katowice dentysta dzieciradiance ortodoncja aparat stały katowice dentysta dorośli

Leczenie retencyjne

W czasie aktywnego leczenia ortodontycznego, niezależnie od rodzaju i konstrukcji aparatu, zęby zostają przemieszczone w nowe pozycje. Ruch zębów odbywa się dzięki stałej przebudowie kości, która w jednych obszarach ulega zanikowi, a w innych zostaje wytworzona. Po zakończeniu dynamicznej fazy aktywnego leczenia aparatem niezbędna jest faza retencji, podczas której dochodzi do stabilizacji otrzymanych efektów. Organizm potrzebuje czasu na przebudowę i dostosowanie tkanek miękkich i kości do nowych warunków. Leczenie retencyjne należy traktować jako integralną część terapii ortodontycznej. Prawidłowo przeprowadzone zapewnia stabilność wyników leczenia. Zaniedbanie retencji w większości przypadków doprowadza do szybkiego nawrotu wady. Podczas tej fazy leczenia pacjent użytkuje odpowiednio dobrane aparaty retencyjne i zgłasza się na regularne kontrole.

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego

Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest odpowiednie przygotowanie. Zęby i otaczające je tkanki przyzębia powinny być zdrowe, wszystkie wypełnienia szczelne i prawidłowo ukształtowane. Wymagana jest również wzorowa higiena jamy ustnej i dobra motywacja Pacjenta do leczenia. U najmłodszych Pacjentów współpracę z ortodontą najlepiej zacząć wtedy, gdy osiągną odpowiedni poziom dojrzałości i umiejętność dostosowania się do poleceń lekarza. Bezpośrednio przed leczeniem aparatami stałymi przeciwwskazane są zabiegi fluoryzacji uzębienia.

 • Kontakt

  logo_mini

  BoaDent Prestige
  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna

  ul. Sowińskiego 9/2
  40-018 Katowice


  phone-icon32 255 43 66

  mail-iconprestige@boadent.katowice.pl

 • Media© 2016 BOADENT BY AHEAD.PL